Baterie wannowe – najwyższej
Urządzasz na nowo mieszkanie lub budujesz dom? Zastanawiasz się nad wyborem baterii wannowych? Wysokiej jakości bateria wannowa w ciekawej formie, stanowi niewątpliwie jeden z mocnych punktów w aranżacji i stylu wnętrza łazienki lub salonu kąpielowego. Sprawdź ofertę baterii w sklepie online i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze i jakie są ich rodzaje.
Rodzaje baterii wannowych?
Podstawowy podział baterii wannowych wyróżnia wersje naścienne lub wolnostojące. Wybór każdej z nich jest w głównej mierze uzależniony od osobistych preferencji i oczywiście gustu. Ważne są także sposób i technika montażu. Jest to ważne kryterium, o którym należy pomyśleć już na etapie projektu łazienki. Dodatkowym aspektem jest również rodzaj wanny, która w niektórych przypadkach musi być specjalnie przygotowana pod daną baterię. Kilka lat temu największą popularnością cieszyły się baterie ścienne. Aktualnie coraz większą popularność zyskują ich wersje stojące.
Ścienne baterie, produkowane są w większości w uniwersalnym i klasycznym stylu. Wersje wolnostojące częściej występują w ciekawych i designerskich formach. Mocuje się je w specjalne otwory usytuowane w krawędzi wanny. Są to tak zwane baterie sztorcowe. Jest to wygodne rozwiązanie w łazience, w której wanna nie jest ograniczona żadną ścianą lub znajduje się pośrodku łazienki, lub salonu kąpielowego. Najlepszym materiałem, z którego produkuje się baterie wannowe, jest niewątpliwie mosiądz. Zapewnia armaturze długoletnie i bezproblemowe użytkowanie. Taka bateria jest łatwa w czyszczeniu i wyjątkowo odporna na ewentualną korozję.
Gdzie montować baterie naścienne, a gdzie wolnostojące?
Wersje naścienne są dobrym wyborem do wanien z krótkimi rantami. Świetnie będzie pasować także do wanny usytuowanej w narożniku. Zaoszczędzona w ten sposób przestrzeń można wykorzystać jako przestrzeń na kosmetyki lub półkę na ozdoby. Do wanien posiadających szeroki rant lepszym wyborem będą baterie wolnostojące.
Bateria naścienna musiałaby mieć w tym przypadku zbyt długą wylewkę, aby uniknąć zalewania rantu i chlapania. Jest to również rozwiązanie niepraktyczne i nieestetyczne. Bateria stojąca będzie również dobrym wyborem, jeśli przestrzeń obok wanny ma być zabudowana płytkami. Ten układ będzie prezentować się estetycznie i uchroni przed rozpryskami wody na podłogę.
Jakie baterie wybrać, natynkowe czy podtynkowe?
W tym przypadku wybór uzależniony jest od różnic występujących w sposobie montażu danego modelu baterii. Baterie natynkowe montowane są najczęściej do ściany, przy czym ich korpus jest widoczny. Ciekawe i niezwykle ozdobne baterie mogą dekorować w ten sposób przestrzeń łazienki, szczególnie w stylu retro. Łatwość montażu baterii natynkowych stanowi ich ogromną zaletę. Dzięki temu można łatwo usunąć ewentualne usterki montażowe. W przypadku baterii podtynkowych większość korpusu schowana jest pod tynkiem. Do ich montażu warto zatrudnić fachowca z odpowiednim sprzętem. Gwarantuje to długie i bezproblemowe użytkowanie baterii.
Wersje podtynkowe montowane są najczęściej w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim lub loftowym. Oszczędna forma i prostota baterii podtynkowej spodoba się na pewno wielbicielom minimalizmu. Jej budowa ułatwia w znacznym stopniu utrzymanie takiej baterii w czystości. W przypadku występowania w łazience twardej wody zminimalizuje to do minimum występowanie zacieków i osadzanie się uciążliwych osadów z kamienia. Niestety tego typu baterie są droższe od natynkowych. Ich montaż należy zaplanować jeszcze przed położeniem płytek.