Jaka bateria umywalkowa będzie idealna dla Ciebie?!
Każdy pragnie, by jego dom prezentował się okazale i nowocześnie. Jak wszyscy wiemy, nieodłącznym elementem pięknego domostwa jest łazienka. A tu z kolei koniecznym faktorem jest idealnie dobrana armatura. Bez niej korzystanie z łazienki może okazać się problematyczne, a nawet niemożliwe. Instalacja łazienkowa może mieć różne kolory, posiadać odmienne faktury i kształty, są to cechy, które dla wielu wydają się błahe, może nawet niepotrzebne. Jednak to one nadają całemu pomieszczeniu charakter, a to właśnie jego zadaniem jest onieśmielanie użytkowników łazienki. Pytanie, jakie należałby sobie teraz zadać, to jaką armaturę łazienkową wybrać, czym się kierować oraz czego oczekiwać?
Czym powinna charakteryzować się dobra bateria umywalkowa?
Na początek warto zastanowić się, co tak naprawdę cechuje dobrą baterię umywalkową, jest to przecież jeden z najważniejszych elementów armatury łazienkowej. Przede wszystkim dobra bateria, to taka, która potrafi scalić w sobie gustowny, elegancki wygląd z ergonomicznością. Najważniejszym zadaniem baterii umywalkowej jest zapewnienie bezproblemowej zmiany nasilenia strumienia wody oraz zmiany jej temperatury. Jeżeli te podstawowe cechy dodatkowo łączą się z naszymi wyobrażeniami i/lub oczekiwaniami, to można stwierdzić, że większa część pracy mamy już za sobą. Koniecznie zastanów się też nad tym, jaki rodzaj montażu chcesz, aby zakupiony przez ciebie produkt posiadał, czy chcesz, by była to instalacja ścienna, a może wolnostojąca. Weź pod uwagę rozmiar baterii, chyba chcesz uniknąć sytuacji, w której woda zacznie wylewać się z misy umywalkowej!? A na sam koniec zastanów się nad kolorem i materiałem wykonania, ponieważ każdy materiał wymaga innej pielęgnacji.
Baterie umywalkowe i ich rodzaje!
Są dwa główne podziały baterii. Jednym z nich jest sposób obsługi danego produktu, natomiast drugą ważną cechą jest metoda montażu. Może wydać się to męczące, a nawet nudne, ale z tyłu głowy cały czas trzeba mieć myśl, co chcę osiągnąć i jaki efekt mam uzyskać?. Bardzo często wyobrażenia nie idą w parze z rzeczywistością, po zamontowaniu baterii, uświadamiamy sobie, że mimo pięknego wyglądu, ten produkt jest całkowicie niepraktyczny. Wtedy jest już zazwyczaj za późno na zmiany. Wówczas przychodzi borykać się z nieudanym zakupem, który zaczyna przyćmiewać piękno całej łazienki. Musimy za wszelką cenę tego uniknąć!
Jak można obsługiwać baterię umywalkową?
W tym podpunkcie można wymienić kilka podstawowych modeli:
- Bateria dwuuchwytowa: Większości nam znany produkt, który posiada dwa kurki. Jeden od wody zimnej, drugi, jak wiadomo, od wody ciepłej.
- Bateria czasowa/samozamykająca: Taki rodzaj najczęściej można spotkać w toaletach publicznych, np. w galerii. Zasada działania jest bardzo prosta, fotokomórka lub przycisk uruchamia przepływ wody, a wbudowany zegar po pewnym czasie zakręca wodę.
- Bateria jednouchwytowa: Podstawowy rodzaj baterii, posiada jedną dźwignię, która pod wpływem przesuwania w lewo lub prawo miesza wodę do odpowiedniej temperatury.
A jak można ją montować?
Tutaj są trzy podstawowe rodzaje:
- Bateria stojąca na umywalce: Jest montowana bezpośrednio na umywalce, w otworze już wcześniej do tego przygotowanym.
- Bateria wolnostojąca: Jak sama nazwa mówi, jest instalowana bezpośrednio na blacie szafki lub na podłodze, obok misy umywalkowej.
- Bateria ścienna: Miejscem jej instalacji jest ściana, przy której planujemy zrobić umywalkę.
Wybór odpowiedniej baterii umywalkowej nie jest bardzo skomplikowany. Jest to proces, który wymaga jedynie uważności i podstawowej umiejętności planowania przestrzeni. Ważne jest, by funkcjonalność była ważniejsza niż wizje. Warto poświęcić czas na właściwy wybór, bo tylko taki da nam przyjemność na lata.