Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

W ostatnim czasie, mając do wyboru różne typy lokali, coraz częściej decydujemy się na mieszkania na poddaszu. Co sprawia, że jest to tak popularna opcja? Najważniejszym argumentem jest nietypowa przestrzeń, którą możemy dowolnie personalizować. To raj dla wielbicieli designu i stylu typu loft. I o ile zagospodarowanie tej przestrzeni pod salon lub sypialnię jest stosunkowo proste, o tyle łazienka na poddaszu to architektoniczne wyzwanie.

Łazienka inna niż wszystkie

Pośród wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu to właśnie remont łazienki pochłania najwięcej czasu i funduszy. Łazienka na poddaszu jest szczególnie wymagająca ze względu na wszechobecne skosy, które wymuszają na nas zastosowania niestandardowych rozwiązań projektowanych na wymiar. Jednak pomimo tych utrudnień, warto podjąć to wyzwanie, bo łazienka na poddaszu może być wyjątkowo klimatycznym miejscem.

Niewygodne skosy

W przypadku łazienki na poddaszu należy dobrze wyliczyć jej powierzchnię, co nie jest, wbrew pozorom, takie oczywiste i łatwe. Nie możemy bowiem mierzyć powierzchni pomieszczenia na podstawie wymiarów podłogi. Dlaczego? Wszystkiemu winne są skosy. Koniecznie musimy zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia dachu. Im wyższa będzie ściana kolankowa, tym łatwiej nam bardzie zagospodarować wolną przestrzeń. Jeśli będzie zbyt niska, pojawi się problem z zamontowaniem niektórych sprzętów czy swobodnym poruszaniem się po łazience. Jaka zatem powinna być minimalna wysokość ścianki kolankowej? Zdaniem projektantów wysokość 100-110 cm daje wystarczające pole manewru.

Wyposażenie skrojone na miarę

W przypadku tak specyficznego pomieszczenia, jakim jest łazienka na poddaszu, jej wyposażenie musi być dokładnie wymierzone, by pasować do niestandardowych wymiarów. Dla jednych może być to wada, ale z punktu widzenia projektowania takiej łazienki jest to ogromna zaleta. W ten sposób możemy spersonalizować pomieszczenie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. I tak zamiast zwykłych szafek możemy pod skosami zamontować półki na wymiar, które będą idealnie dopasowane do tej przestrzeni wykorzystując każdy jej centymetr. Jeśli chodzi o armaturę łazienkową, lepiej wybrać toaletę na stelażu podtynkowym, by zajmowała jak najmniej miejsca. Część osób na pewno wybrałaby do takiej łazienki prysznic, jednak na poddaszu doskonale sprawdzi się wanna, także narożna. Najlepiej zamontować ją zaraz pod oknem połaciowym, by cieszyć się widokiem bezchmurnego lub gwieździstego nieba podczas kąpieli.

Naturalne światło

W łazience na poddaszu problem oświetlenia w ciągu dnia rozwiązuje się sam, dzięki obecności okien dachowych. Jednak oświetlenie, jak w każdym innym pomieszczeniu, jest potrzebne, a opcji mamy naprawdę wiele. Klasycznym rozwiązaniem są kinkiety zamontowane w okolicach lustra, jak również sufitowe plafony. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowym projekcie łazienki, warto pomyśleć o świetlnych sufitach DPS® light, które dają łagodne i bezcieniowe światło. Taki rodzaj oświetlenia może być bardzo dyskretny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stał się głównym punktem aranżacji.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.