Łazienka bez okna – jak ją rozjaśnić?

15 lipca 2017 by in category Aranżacja łazienek tagged as , with 0 and 0

Obecnie wszystkie pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach wyposażone są w okna. Jednak w blokach z wielkiej płyty, a także w starym budownictwie często budowano tak zwane „ślepe łazienki” bez okien. Brak okna w łazience bywa uciążliwy, szczególnie ze względu na słabą wentylację, a także brak dostępu do światła słonecznego. Na szczęście są sposoby na to, by rozjaśnić ciemną łazienkę bez okna.

Jasny kolor to podstawa

Jeśli nasza łazienka jest niewielkim pomieszczeniem, brak odpowiedniego oświetlenia będzie ją dodatkowo przytłaczał. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić barwom w łazience. Ciemne kolory sprawią, że łazienka bez okna będzie się wydawała jeszcze ciemniejsze i naprawdę niewielka. Dlatego zrezygnujmy z czerni i ciemnych szarości na rzecz jaśniejszych barw, jak biel, beż, pastele. Dotyczy to zarówno doboru płytek ceramicznych oraz koloru ścian, ale również armatury łazienkowej. W przypadku tej ostatniej warto postawić na klasyczną biel, która będzie pasować do każdej aranżacji.

Sztuczne światło na ratunek

Brak światła słonecznego należy zrekompensować odpowiednio zaprojektowanym oświetleniem sztucznym, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne i stanowić integralny element łazienkowej aranżacji. Powinniśmy zadbać o przynajmniej kilka źródeł światła – ogólne oraz punktowe. W łazienkach sprawdzają się sufitowe plafony oraz reflektory. Te ostatnie dodatkowo można tak regulować, by oświetlać wybrane przez nas fragmenty pomieszczenia. Jeśli łazienka jest wyjątkowo ciemna, a zależy nam na oświetleniu całego pomieszczenia, sprawdzonym rozwiązaniem są świetlne sufity napinane, które dają łagodne i bezcieniowe światło. W tej sytuacji nie musimy już montować lampy na suficie, gdyż sam sufit stanowi formę oświetlenia. W przypadku dodatkowych lamp, powinniśmy je zamontować we wszystkich miejscach wymagających dodatkowego oświetlenia, jak szafki, schowki czy lustro. W tym wypadku warto postawić na klasyczne kinkiety, które można dowolnie regulować według własnych potrzeb.

Optyczne powiększenie i rozjaśnienie łazienki

Nawet bez okna, łazienka może sprawiać wrażenie jasnej i przytulnej. Aby nadać łazience głębi i sprawić, by wydawała się większa, warto np. wybrać większe lustro. Można również zastosować popularne panele lustrzane z wykonane z napinanej membrany, zarówno na powierzchni ściany, jak i sufitu. Jeśli lubimy wykończenie na wysoki połysk, wybierzmy płytki łazienkowe o takim wykończeniu, które dodatkowo będą odbijały światło.

Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów na zmianę aranżacji w swoim mieszkaniu, zapraszamy do lektury pozostałych wpisów na naszym blogu!

Add comment

BY GRUPA DPS®

strony internetowe - mediamass.