Jak zaaranżować wąską łazienkę?

9 lipca 2017 by in category Aranżacja łazienek tagged as , with 0 and 0

Mała, nieustawna łazienka to częsty problem, szczególnie wśród mieszkańców bloków. Estetyka spada na dalszy plan, bo głównym problemem jest jej (najczęściej) prostokątny kształt, który uniemożliwia wstawienie potrzebnych sprzętów. Projektanci prześcigają się w pomysłach na aranżację takiej łazienki, a tak naprawdę o wielu rozwiązaniach możemy dowiedzieć się sami. Istnieje kilka trików, dzięki którym optycznie powiększymy naszą łazienkę, dbając przy tym o jej wygląd.

Powiększanie kolorem

W małych łazienkach dobrze sprawdzą się jasne kolory. Możemy wypróbować uniwersalną biel, w połączeniu z surowym drewnem, jak w stylu skandynawskim, ale nie bójmy się też wzorów. Wbrew pozorom, geometryczne i inne, równie oryginalne, odwracają uwagę od wielkości pomieszczenia, sprawiając przy okazji, że staje się bardziej stylowe.

Wąska łazienka zostanie również optycznie powiększona, jeśli do jej aranżacji wykorzystamy dużą ilość błyszczących i szklanych powierzchni. Mogą to być oczywiście kafelki, ale warto zwrócić uwagę na meble łazienkowe z lakierowanymi frontami czy szklanymi półkami. W tym przypadku, przezroczyste szklane drzwi od kabiny prysznicowej sprawdzą się lepiej niż takie z mlecznego szkła. Nie możemy też zapomnieć o lustrach. W wąskich pomieszczaniach dobrze jest powiesić lustra podłużne. Ważne, by były w pozycji horyzontalnej i to najlepiej dwa, na przeciwległych ścianach. Wywoła to wrażenie głębi, a przecież dokładnie o to chodzi.

Umeblowanie wąskiej łazienki

Czasem metraż łazienki jest tak mały, że nie mieszczą się w niej wszystkie sprzęty. Tym sposobem pralka ląduje w kuchni, kosz na pranie na balkonie, a ręczniki na pokojowej półce. W tej sytuacji przydatne są podwieszane meble, które zwalniają nam część powierzchni podłogi i ułatwiają poruszanie się po łazience. Najlepiej gdy umieścimy je na jednej ścianie, drugą zostawiając stojącym sprzętom. Jeśli nie mamy miejsca na wannę i prysznic, zdecydujmy się na jedno z tych rozwiązań. Bardziej komfortowa będzie jednak kabina prysznicowa albo prysznic we wnęce.

Sufit i podłoga mają znaczenie

Myśląc o aranżacji wąskiej łazienki, często bagatelizujemy kwestię podłogi i sufitu. Okazuje się jednak, że pierwsze lepsze kafelki i zwykła biała farba na suficie nie tylko nie będą wyglądały estetycznie, ale też nie spełnią swoich funkcji w pomieszczeniu, jakim jest łazienka.

Jeżeli zdecydujemy, by pod nogami mieć kafelki stylizowane na drewniane deski, ułóżmy je w poprzek. To wizualnie poprawi proporcje. Co ciekawe, płytki podłogowe w kolorach szachownicy, mogą optycznie powiększyć łazienkę, więc jeśli lubimy nowoczesny styl, weźmy pod uwagę takie kafelki.

Mieszkając w kamiennicy, prawdopodobnie mamy, z racji wysokich stropów, większe pole do manewru w kwestii sufitu. Napinany czy podwieszany- nie będzie to miało znaczenia. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, ważny jest każdy cm2, dlatego trzeba dobrze przemyśleć kwestię rodzaju oraz koloru sufitu. Najlepiej sprawdzi się jasny, bo nawet jeśli nie mamy okna w łazience, będzie dobrze odbijał światło z lamp. Koniecznie powinien być wodoodporny, a taką opcję znajdziemy w sufitach DPS®. Napinany sufit zabierze nam max.3 cm z wysokości, a zabezpieczy całe pomieszczenie przez zalaniem i będzie wyglądał estetycznie przez długi czas.

Mniej znaczy więcej

Aranżując wąską łazienkę należy pamiętać o złotej zasadzie, że mniej znaczy więcej. W tym wypadku oznacza to oczywiście, że im mniej zapełnimy naszą przestrzeń, tym więcej miejsca będziemy mieli. Postawmy na podwieszane meble, nienachalne wzory i minimum dodatków. Jasne kolory na ścianach i suficie także są naszymi sprzymierzeńcami.

Add comment

BY GRUPA DPS®

strony internetowe - mediamass.